Galleries

Singapori është edhe një herë vendi më i mirë në botë për të jetuar si një emigrant – siç votohet nga më shumë se 27,000 emigrant.

Shteti i Azisë Lindore është “një nga qytetet më të pastra dhe më të sigurta në botë”, sipas sondazhit të HSBC Expat Explorer. Është përshkruar si një “qendër multikulturore që ka punuar shumë për të fituar vendin e saj në mesin e ekonomive të lulëzuara”.

Anketa u kërkoi të diplomuarve nga 159 vende të rendisin përvojën e tyre të jetës duke jetuar jashtë vendit në gjithçka nga perspektivat e punës, deri tek arsimi, për të rritur një familje dhe cilësinë e jetës. SHBA renditet e 27 Italia e 38.

13: Bahreini – Bahreini eshte i mirë për perspektivat e punës dhe përvojën e plotë të jetës atje, edhe pse jeta familjare nuk ishte aq e mire.

12: Republika Çeke – emigrantët thanë se kostoja e rritjes së fëmijëve në Republikën Çeke ishte shumë më e lirë se në vendin e tyre, duke e vendosur atë në vendin e katërt në tabelën e ligës botërore.

11: Zvicra – Zvicra erdhi në krye të renditjes për Stabilitet politik, per pagat ne rritje dhe te ardhura te larta

10: Emiratet e Bashkuara Arabe – dhjetëra mijëra të shpërngulur kanë shkuar në Dubai dhe në Emiratet e Bashkuara Arabe, të tërhequr nga oferta e pagave pa taksa më të larta se ato që ata do të fitonin në shtëpi, zakonisht Evropa apo Azia.

9: Austria – emigrantët renditën Austrine ne vendin e dytë në kategorinë e raportit punë-jetë, dhe i pesti per besimin në ekonomi. Vendi erdhi i katërti nga 46 në indeksin e cilësisë së jetës

8: Suedia – vendet e Evropës Veriore u renditen mire për sa i perket ofrimit te një standard të mirë jetese për familjet. Suedia erdhi e dyta pas Hollandës në indeksin e familjes

7: Australia – një e treta e të anketuarve e theksuan jetën sociale si një arsye kryesore për tu vendosur aty per periudhe afatgjatë.

6: Kanadaja – të huajt e shohin Kanadane si një nga vendet më pozitive dhe tolerante në botë, dhe tre të katërtat besojnë se shtëpia e tyre e re është më e hapur se vendi prej të cilit vijnë.

5: Holanda – Hollanda renditet si destinacioni më i mirë për familjen, duke vënë mirë shëndetësinë dhe mirëqenien e fëmijëve të emigranteve, si dhe arsimin.

4: Gjermania – pavarësisht titujve te lajmeve të keqinj mbi emigracionin masiv, Gjermania u rendit e katërta. Perspektiva për të gjetur punë të paguar mirë e pa atë të renditet e treta persa i perket treguesit te ekonomisë.

3: Zelanda e Re – një destinacion i preferuar për vitin e hendekut Britons, dhe të tjerët, Zelanda e Re gjeti një apel të ri si vendosjen për filma Lord of the Rings. Më shumë se gjysma e të shpërngulurve që lëvizën aty e bënë këtë për të përmirësuar cilësinë e jetës së tyre

2: Norvegjia – e njohur në të gjithë botën për malet dhe fjordet e saj të lë pa frymë, Norvegjia renditet e dyta për ekonominë, e gjashti për përvojën dhe e katërta për familjen.

1: Singapori – emigrantët e kanë renditur shtetin e Azisë, vendi më i mirë për të jetuar për tre vjet rresht. Pothuajse dy të tretat e emigranteve thanë se cilësia e jetës së tyre ishte përmirësuar si rezultat i lëvizjes në Singapor.

Lista e plote ketu https://expatexplorer.hsbc.com/survey/

Read Full Article

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nam molestie molestie nisl, eu scelerisque turpis tempus at. Nam luctus ultrices imperdiet. Vestibulum quis mattis urna. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Curabitur posuere metus non velit luctus non rhoncus nunc lobortis. Nunc tincidunt augue in lacus molestie et laoreet risus molestie. Proin metus nisl, mollis ut cursus at, venenatis sit amet elit. Vivamus lobortis pellentesque justo. Etiam iaculis ultricies felis, ac tristique neque varius vel.

  •  Bibendum in cursus venenatis
  • Ultricies consectetur purus
  • Integer imperdiet lectus vitae

Nunc odio odio, faucibus non porta a, venenatis non mauris. Nam non tortor est. Nullam lacinia, augue quis luctus ullamcorper, sem urna bibendum erat, sed viverra tortor velit sed quam. Sed adipiscing leo a odio condimentum in placerat ipsum bibendum. Nam pretium, sem iaculis ullamcorper mattis, sem lacus commodo dui, vel ultrices libero nisl et massa. Sed tristique bibendum arcu, dapibus eleifend justo aliquet eu. Fusce sed blandit lorem. Phasellus blandit posuere nulla quis aliquam. In vel ante vitae neque aliquet hendrerit a non velit.

In hac habitasse platea dictumst. Integer ac ante enim, in imperdiet justo. Sed justo mi, convallis et lobortis a, venenatis at odio.

Aliquam luctus mi sit amet sem viverra mollis. Pellentesque sit amet diam non lectus sodales placerat. Nullam vel aliquam velit. Morbi varius feugiat nulla, sit amet venenatis leo mattis vitae. Nunc nec turpis quis turpis adipiscing commodo. Donec sit amet eros magna, sit amet lacinia diam. Mauris libero purus, pretium ut ultricies non, vulputate eu ipsum.

Read Full Article

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nam molestie molestie nisl, eu scelerisque turpis tempus at. Nam luctus ultrices imperdiet. Vestibulum quis mattis urna. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Curabitur posuere metus non velit luctus non rhoncus nunc lobortis. Nunc tincidunt augue in lacus molestie et laoreet risus molestie. Proin metus nisl, mollis ut cursus at, venenatis sit amet elit. Vivamus lobortis pellentesque justo. Etiam iaculis ultricies felis, ac tristique neque varius vel.

  •  Bibendum in cursus venenatis
  • Ultricies consectetur purus
  • Integer imperdiet lectus vitae

Nunc odio odio, faucibus non porta a, venenatis non mauris. Nam non tortor est. Nullam lacinia, augue quis luctus ullamcorper, sem urna bibendum erat, sed viverra tortor velit sed quam. Sed adipiscing leo a odio condimentum in placerat ipsum bibendum. Nam pretium, sem iaculis ullamcorper mattis, sem lacus commodo dui, vel ultrices libero nisl et massa. Sed tristique bibendum arcu, dapibus eleifend justo aliquet eu. Fusce sed blandit lorem. Phasellus blandit posuere nulla quis aliquam. In vel ante vitae neque aliquet hendrerit a non velit.

In hac habitasse platea dictumst. Integer ac ante enim, in imperdiet justo. Sed justo mi, convallis et lobortis a, venenatis at odio.

Aliquam luctus mi sit amet sem viverra mollis. Pellentesque sit amet diam non lectus sodales placerat. Nullam vel aliquam velit. Morbi varius feugiat nulla, sit amet venenatis leo mattis vitae. Nunc nec turpis quis turpis adipiscing commodo. Donec sit amet eros magna, sit amet lacinia diam. Mauris libero purus, pretium ut ultricies non, vulputate eu ipsum.

Read Full Article

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nam molestie molestie nisl, eu scelerisque turpis tempus at. Nam luctus ultrices imperdiet. Vestibulum quis mattis urna. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Curabitur posuere metus non velit luctus non rhoncus nunc lobortis. Nunc tincidunt augue in lacus molestie et laoreet risus molestie. Proin metus nisl, mollis ut cursus at, venenatis sit amet elit. Vivamus lobortis pellentesque justo. Etiam iaculis ultricies felis, ac tristique neque varius vel.

  •  Bibendum in cursus venenatis
  • Ultricies consectetur purus
  • Integer imperdiet lectus vitae

Nunc odio odio, faucibus non porta a, venenatis non mauris. Nam non tortor est. Nullam lacinia, augue quis luctus ullamcorper, sem urna bibendum erat, sed viverra tortor velit sed quam. Sed adipiscing leo a odio condimentum in placerat ipsum bibendum. Nam pretium, sem iaculis ullamcorper mattis, sem lacus commodo dui, vel ultrices libero nisl et massa. Sed tristique bibendum arcu, dapibus eleifend justo aliquet eu. Fusce sed blandit lorem. Phasellus blandit posuere nulla quis aliquam. In vel ante vitae neque aliquet hendrerit a non velit.

In hac habitasse platea dictumst. Integer ac ante enim, in imperdiet justo. Sed justo mi, convallis et lobortis a, venenatis at odio.

Aliquam luctus mi sit amet sem viverra mollis. Pellentesque sit amet diam non lectus sodales placerat. Nullam vel aliquam velit. Morbi varius feugiat nulla, sit amet venenatis leo mattis vitae. Nunc nec turpis quis turpis adipiscing commodo. Donec sit amet eros magna, sit amet lacinia diam. Mauris libero purus, pretium ut ultricies non, vulputate eu ipsum.

Read Full Article