Month: October 2017

Më pyesin shpesh “‘pse u ktheve në Shqipëri?” por edhe “pse nuk kthehesh në Shtetet e Bashkuara”, meqë ai vend i mrekullueshëm, m’u bë atdhe i dytë. I dua të dy fort, sepse jam 100% shqipo, por edhe 100% Yankee, sepse Amerika ashtu funksionon e unë jam ndjerë atje në shtëpi për 12 vjet. Ende e shoh si shtëpi madje. Si vendin tim. Zgjedhjet e mia janë vetëm personale, jo patriotike apo politike. Jam kthyer me optimizmin që kam në natyrë dhe nuk kam asnjë pishman. Jam kthyer se doja ta jetoja Shqipërinë më mirë se ç’e lashë më 1997-­ën. Sepse Shqipëria mund të jetë (ishte?) një vend i mrekullueshëm. Për të qënë pranë prindërve.

Jam kthyer se dua të ushtroj profesionin për të ndikuar sadopak pozitivisht në vendin tim. Pa përkrahje, po bëj diçka të vogël. Jam kthyer edhe sepse më kishte djeg malli për Tironën teme. Shoh me trishtim të madh kur njerëzit braktisin Shqipërinë, kolegë të mirë, njerëz me botë që ikin botës. Shoh me trishtim kur servilët katapultohen në krye të punëve të shtetit. Nuk i them kurrkujt rri, apo ik, kjo më duket e pavend.

Këtë muaj bëhen 9 vjet që jam kthyer nga Amerika. Optimizmi më mbetet, mbase sepse ime më quhet Shpresa e unë jam shpresëmirë për vendin tonë, për popullin tonë. Por a jam i kënaqur? Jo. Jam i zhgënjyer, po të thoja ndryshe do ju gënjeja. Jam zemërthyer sepse kam besuar se mund të bënim më mirë, mund të vraponim si Komb, të modernizoheshim, demokratizoheshim, por po hiqemi zvarrë, breshkash e gënjeshtrash. Tek politikanët shqiptarë shoh kaq shumë falsitet, manipulim, kontroll dhe frikë. Shoh babëzi, injorancë, makinacione dhe pandershmëri.

Marrëdhënia e pushtetit me qytetarët është e pasinqertë, manipulative ­ hi syve, arrogancë, fodullëk dhe marketing. Foto, video, facebook live, por sa pak përkushtim real, përulësi dhe sinqeritet. Promovimi i fëlliqësirave më fyhen e më shpon. Por në një vend pa traditë lirie, sundimi vjen natyrshëm. Turmat brohorasin për kocka. Kjo më dhemb shumë, sepse, siç thashë në fillim Shqipëria mund të jetë një vend fantastik për të jetuar, por duket sikur ata duan vetëm ta shftytëzojnë, për të bërë euro, pilaf e kofsha pule. Them kështu sepse e përçmoj makutërinë pa fre, ngrefosjen si gjela majë plehut në vendin që mban ende sot rekordin si vendi më i varfër i kontinentit. Përse krenonen?! Nuk arrij ta shoh. A do iki unë? Jo! Unë mund të iki nesër, bashkë me familjen, me avionin e orës 5:00. Por nuk e kam ndërmend, sepse më pëlqen një betejë edhe pse ne qytetarët nuk kemi armët e tyre, paratë, mediat, militantët. Nëse do ikja do t’a konsideroja humbje të madhe personale dhe do më trishtonte pafundësisht.

Po ik për famijen, më thonë ca, ik për djalin. Por unë për djalin po rri! Dua të qëndroj, të bëj pjesën time të vogël, natyrisht. Dua të flas shqip në radio dhe në rrugë. Shpresa vdes e fundit thonë, unë them nuk vdes kurrë. Por në u bëftë Shqipëria, do bëhet nga njerëzit e thjeshtë, ata që i shtrohen punës çdo ditë. Nga sipërmarrësit, inxhinierët, të rinjtë e mrekullueshëm. I keni parë si u ndrinë sytë? Po kërkojnë rrugën dhe dinjitetin. Duhet të luftojmë bashkë me ta që t’i kenë. Në u bëftë Shqipja, do e bëni ju, ne. Nga tangërlliksat me pushtet politik e ata bosat pas tyre që u bënë me të vjedhur nuk pres asgjë.

Read Full Article

Shqiptarët janë ndër popujt që emigrojnë më shumë. Arsyet tashmë dihen, për shkak të papunësisë në Shqipëri, për një jetë më të mirë, por edhe për të studiuar, etj.

Nëse jeni gati të filloni një jetë të re diku tjetër, duhet të hidhni një sy tek vendet më të lehta ku emigrohet. Numri i njerëzve që kërkojnë vende të tjera nga aty ku jetojnë, është vazhdimisht në rritje, shkruan lajme.al

Nëse një mundësi më e mirë të troket në derë, për punë apo për shkollë, patjetër që duhet ta marrim atë. Këto janë vendet më të lehta ku mund të emigrosh.

10 – Argjentina

Dëshironi të lëvizni në një vend “të egër”? Argjentina po ju pret për të zbuluar bukuritë që i ka dhuruar Zoti. Nëse nuk keni të dhëna kriminale, pas vitesh të jetuara atje, mund të merrni automatikisht vizën dhe lirinë për të punuar në këtë vend. Argjentina ju ofron qasje universal në kujdesin shëndetësor, arsimor, përfaqësim ligjor falas, si dhe të drejtën e bashkimit familjar.

9 – Brazil

Vendi i pestë më i madh në botë është gjithashtu një nga vendet më të lehta ku mund të emigrosh. Do të ishte një vend i shkëlqyer sidomos për biznesmenët pasi Brazili ka një ekonomi të fortë. Përveç kësaj ka mot të ngrohtë dhe plazh.

8 – Emiratet e Bashkuara Arabe

Vendi i pasur me naftë është një nga vendet më të lehta ku ju mund të jetoni përgjithnjë. Vendi ka nevojë për fuqi punëtore masive për të mbushur boshllëqet e kërkesave të larta të punonjësve. Ajo më së shumti tërheq punëtorët aziatikë jashtë shtetit të cilët më vonë vendosin të zënë vend në Emiratet e Bashkuara Arabe.

7 – Suedi

Suedia ofron një marrëveshje të mirë kur është fjala për arsimin. Ata ofrojnë arsimim me kosto të lirë dhe nxënës në shkollën e mesme paguhen çdo muaj për të shkuar në shkollë me një shumë prej 185 dollarësh amerikanë. Kjo tregon arsyen për sasi të mëdha të emigrantëve të cilët dëshirojnë të jenë pjesë e Suedisë një ditë. Procesi i emigracionit është aq i lehtë në Suedi sa që ju vetëm mjafton të bëni kërkesën në internet. Kjo vlen për aplikantët që kanë lidhje me një suedeze ose ndonjë banor ligjor të vendit. Dhe sigurisht, në qoftë se ju jeni në një moshë madhore 18 vjeç dhe keni një pasaportë të vlefshme kombëtare.

6 – Itali

Nëse ju jeni gati për të qenë pjesë e një historie të pasur dhe unike kulturore të Italisë, duhet të bëni një lëvizje. E gjitha që ju duhet është procesi i vizës dhe dokumentet e nevojshme si një emigrant ligjor. Pozicionoheni veten duke blerë ose marrë me qira një shtëpi. Italia është qendra e turizmit në Evropë. Por ajo nuk ka mundur ende të marrë veten nga kriza e vitit 2008.

5 – Norvegji

Nëse ju doni të jetoni në një vend ku do të takoheni me njerëzit më të lumtur dhe që nuk vrasin apo vjedhin, Norvegjia është vendi i përsosur. Me një peizazh piktoresk, standard të lartë të jetesës, dhe ende me tarifë të lirë për shkollim Norvegjia është toka e modernizuar e mrekullive.

4 – Australia

Toka e veçuar nuk është vetëm një nga vendet ku mund të emigrohet lehtë, por gjithashtu një vend i sigurtë për ta quajtur shtëpi. Është toka “e qëllimeve tuaja në jetë” më shumë se sa e ëndrrave. Arsim i mirë, objekte të mira mjekësore, njerëz të adhurueshëm. Mundësitë për punë janë të pafundme.

3 – Zelanda e Re

Zelanda e Re është duke kërkuar për popullsinë më të re të punëtorëve. Kjo është ndoshta arsyeja e tyre për të lejuar emigrantët në vend. Për madhësinë e saj gjeografike, Zelanda e Re ende ka një popullsi të vogël prej vetëm 4.5 milionë banorësh, krahasuar me vende të tjera si Australi. Nëse keni ndërmend të krijoni një biznes këtu, ekziston një mundësi e madhe që do të punojnë për ju.

2 – Belgjika

Belgjika është vendi i dytë më i arritshëm për emigrantët në botë. Ajo është gjithashtu distributor numër 1 i çokollatës dhe diamanteve në Tokë. Fare lehtë mund të filloni procesin e një vize qëndrimi në Belgjikë për aq kohë sa ju keni një leje pune. Nëse ju jeni ende në kërkim të një pune, zyra e emigracionit do t’ju japë një vizë të përkohshme. Belgjika mund të jetë një vend i vogël por ajo ju ofron më është e madhe.

1 – Kanadaja

Po, Kanadaja është ende vend i preferuar në Tokë për emigrantët pasi është vendi më i lehtë për të emigruar. Për aq kohë sa ju jeni një person i aftë dhe i gatshëm për të mësuar, punëdhënësit do ju marrin në biznesin e tyre dhe në fund, ju lejoheni të hyni në Kanada. Vendi ofron mundësi të panumërta për punëtorët e kualifikuar nga çdo cep të botës. Një punë me paga të larta, norma e ulët e taksave dhe shërbimet shëndetësore me cilësi të lartë dhe të arsimit, e bëjnë Kanadanë vendin më të mirë në botë për të jetuar.

Read Full Article

Krejt papritur fqinja jonë, 75-vjeçarja Ismete Tabaku u keqësua dhe të afërmit njoftuan djalin e saj të vetëm, Yllin, që prej 6 vjetësh, së bashku me familjen jeton në Amerikë. Ai ka shkuar me një loto amerikane dhe së bashku me dy djemtë dhe bashkëshorten jetojnë në Manhatan, Nju Jork. Sapo merr vesh lajmin, Ylli niset së bashku me dy djemtë e tij në drejtim të Pogradecit. Nënë Ismetja jetoi dhe dy ditë me serume dhe me oksigjen dhe sapo pa djalin e saj dhe dy nipat, mbylli sytë përgjithmonë. Por, në ceremoninë mortore të nënës së Ylli Tabakut ndodhi diçka e papritur.

Ylli, në fjalën e tij në kortezh iu drejtua të pranishmëve: “Vëllezër e motra dhe bashkëqytetarë, që merrni pjesë në varrimin e nënës sime të dashur! Më lejoni që t’i kërkoj falje para varrit të nënës sime hallemadhe, që më përpara ua vramë shpirtin duke i lënë të vetmuara në mes të katër mureve dhe pas vrasjes së shpirtit i sjellim këtu në varreza, duke iu shkurtuar vitet e jetës…”.

Në shpirtin e shqiptarëve po ndodh diçka e padëgjuar më përpara, diçka e rëndësishme po thyhet. Më pas, ai drejton gishtin në një kurorë të madhe me lule, në të cilën shkruhej “Nga djemtë e Amerikës, të cilët nuk i varrosën dot nënat e tyre”. Janë 30 djem pogradecarë, që kur u nisa më lanë amanet të vendos këtë kurorë, në emër të atyre që nuk erdhën dot të varrosin nënat e tyre, sepse ende nuk kanë legalizuar dokumentet. Kjo është drama jonë, tha Ylli, dhe shpërtheu në ngashërim.

Ishte vërtet një skenë prekëse dhe shumë të pranishëm në varrim shpërthyen në dënesë…

Tronditja e Yllit ende nuk është fashitur edhe pse kanë kaluar 3 ditë pas varrimit të nënës së tij. Ylli thotë se, pas pak ditësh do të niset për në Amerikë dhe shokëve të tij, pas vendosjes së kurorës me lule me emrat e tyre, do t’ju çojë nga një grusht dheu nga varret e prindërve. “Edhe këtë ma kanë lënë amanet”, – thotë Ylli. Shkova në varreza me ndihmën e përgjegjësit të varrezave, iu gjeta varret e prindërve të shokëve dhe më pas iu mora nga një grusht dheu secilit, në qese të veçanta dhe emrin e secilit brenda. U vërtita në atë qytezë pa jetë. Varre të mëdhenj, varre të vegjël, varre prej mermeri, prej graniti…varre të mbuluar më shkurre, varre të harruar vetëm me një pllakë të thjeshtë ku ishte vendosur vetëm emri, dhe data e lindjes dhe e vdekjes. Prindër të gjorë, harrojini ato çfarë kini bërë për fëmijët tuaj, harrojini! Ata janë shumë larg, edhe për t’ju vënë një tufë me lule. Ylli iu ndez të gjithëve nga një qiri dhe iu vendos nga një tufë lule…

Ylli kujton atë çast të vështirë të 28 prillit 2001, para 6-vjetësh, kur ai u nis për në Amerikë. Ndarja me nënë atë ditë pranvere, ka qenë shumë e vështirë. Djemtë e mi të vegjël, në gjoksin e nënës që nuk i shkoliteshin.

Jeta pësoi një inflacion të çuditshëm, si ai i lekut. Të gjithë njerëzit donin të iknin, atdheu nuk ishte më brenda nesh. Drejt një jete të re, drejt një kontinenti të ri. Virtytet njerëzore po merrnin përmasa torturuese. Nuk kishte as një varr që mund t’i mbante, madje as i nënës, as i veti… Rendën drejt ëndrrës. Dashuria njerëzore binte si gjethe bulevardeve të huaja…

Por, kush mund të besonte tek zhgënjimi, shqiptari rend në kërkim të vetvetes së humbur. Këtu atdheu i pistë, larg tij, lajmë pjatat e një atdheu të pastër, ku t’i ndonëse je me shkollë të lartë dhe kulturë mbetesh i huaj mallkueshmërisht, duke kryer punë të rëndomta. Befas ne ëndërruam një realitet tjetër, për të flakur varfërinë e tejskajshme: të krijonim pasuri, jo jetë por para, jo për t’iu dashur jetës, por për të qenë vetë jeta, qëllimi i saj. Ne ende nuk e kuptojmë se çnuk duhet të bëjmë dhe ç’duhet të bëjmë…

Bardhyl Berberi
Shekulli
Botuar ne origjinal nen titullin: “Një grusht dheu nga varret e nënave, për djemtë në Amerikë”

Read Full Article

Moderatorja dhe gazetarja Adelajda Xhamani u percoll dje ne banesen e fundit, pas homazheve qe nisen në orën 12:00, në kinemanë e qytetit te Kavajës

Në nderim të saj, qytetarët e Kavajës i ka dhënë lamtumirën, deri në momentin e përcjelljes për në varrezat e qytetit, në oren 14:00.

Të pranishëm kanë qenë miq dhe kolegë të gazetares, si edhe shumë qytetarë. Ish-i dashuri i saj, Bjordi Mezini, ishte i pranishëm në ceremoninë e lamtumirës, ku u pa vazhdimisht i përlotur dhe i trishtuar.

Por motra e vëllai i Adelës, nuk arritën dot ta shihnin e ta puthnin për herë të fundit.

Ata ndodhen në Gjermani dhe e kishin të pamundur mbërritjen në kohë, për ta përcjellë motrën e tyre në banesën e fundit. Ky do jetë pengu i madh i tyre.

Read Full Article

Kompania e tij nga më të famshmet në Florida, “Tampa” numëron më shumë se 500 Lamborghini-Masseratti ndërsa është edhe pronar i “West Palm Peach”.

Ai është shok me shqiptarin tjetër në Florida, Fatmir Fabio Dikenën, personin që bëri shqiponjën me VIP nga sporti e showbizi.

Shqiptarët në Florida janë me autoritet. Një nga ta është edhe kosovar, Bujar Mahmuti i njohur në Amerikë si Benny. Biznesmeni nga Ferizaji është pronar i disa restoranteve dhe garazheve të veturave në Florida

Read Full Article

Read Full Article

MAGENTA – Carola Balzarotti non è soltanto la bravissima e dinamica amministratrice del gruppo Facebook ‘Sei di Corbetta Se’, uno dei più attivi e meglio gestiti dell’Est Ticino. Carola lavora anche, da parecchio tempo, all’Iper di Magenta.

Ed è nella sua veste di lavoratrice del centro commerciale che ieri, martedì, ha vissuto una di quelle esperienze che ti segnano. In pratica, una coppia di giovani albanesi ha pagato la spesa ad una donna italiana, molto anziana, che non poteva permettersi il conto totale.

Detta così sembra una mielosa vicenda buonista. Ma dal racconto di Carola se ne coglie tutta la forza: ecco come l’ha raccontata sul suo gruppo Facebook

” Breve storia meravigliosa😍
Oggi al lavoro mi arriva in cassa una signora moooolto anziana e inizia a caricare la spesa.
Pane,formaggio, buste di affettato,frutta ecc….tutto molto contenuto.
Inizio a scannerizzare la merce e dopo pochissimo mi blocca e mi dice imbarazzata:” Signora per favore si fermi , penso di aver esagerato ho solo 50€ e manca una settimana per prendere la pensione.
A quanto siamo?”
“42€ signora”
“No no non ce la faccio mi passi solo il cibo del mio gatto, pensi che ero venuta solo per questo,il resto lo lascio”.
Io già con le lacrime agli occhi le accarezzo una mano e le sorrido:”Ok non si preoccupi “.
Dietro di lei una coppia straniera,forse albanese,sulla quarantina, la donna mi si avvicina e sottovoce mi dice:”Passa pure tutta la spesa alla signora la differenza la mette mio marito.
Ci siamo passati prima noi, so cosa vuol dire”
Mio malgrado sono riuscita a mettere la splendida coppia leggermente in imbarazzo,😁😁😁😁 dopo che sono scoppiata a piangere come una fontana”.

Il post ha raccolto un enorme successo: più di 500 like in neppure 24 ore. Che dire: tutti meritati.

Bella storia davvero. Brava, Carola.

Read Full Article

Ci sono lavori richiestissimi ma non c’è nessuno che li voglia fare. Proprio così, se esistono lavori in cui la domanda supera l’offerta, accade anche il contrario. Una sfilza di professioni che gli italiani snobbano e che, quindi, solitamente finisco per interessare gli stranieri.

Alcuni tra i profili più ricercati? Badanti, addetto alla pulizia di negozi e uffici, magazzinieri, addetti alle mense, custodi, camerieri, cassieri e autisti. Altro che manager: le richieste più alte sono per operai, meglio se specializzati.

Capire quali sono i settori con maggiore richiesta di forza lavoro diventa indispensabile anche per fare la scelta giusta all’università. Il settore informatico, ad esempio, è ancora una buona scelta. C’è sempre più richiesta di programmatori. Ci sono pochi progettisti meccanici e navali: da quelli di impianti industriali a quelli impegnati nel settore dei servizi.

Tra i profili più richiesti figura anche quello del revisore contabile: si cercano soprattutto laureati in scienze economico-aziendali, marketing e amministrazione. Chi si laurea in ingegneria ha sempre buone probabilità di essere assunto. E per chi non ha una laurea in tasca?

Tra i mestieri molto richiesti ci sono: macchinisti, segretarie e assistenti di direzione, tecnici specializzati, addetti alle vendite, professionisti contabili e della finanza, professionisti IT, sales manager e personale alberghiero. Per diventare medico, invece, la laurea serve ma non mancherà un posto di lavoro una volta discussa la tesi.

La crisi dell’occupazione riguarda tutti i settori. Se state cercando un impiego, quindi, è meglio indirizzarsi verso quelle professioni che, anche se non sempre particolarmente qualificate, garantiscono maggiori possibilità di essere assunti.

Read Full Article